Patyczki do uszu dla dzieci – czy są bezpieczne?

Patyczki do uszu dla dzieci - czy są bezpieczne

Patyczki do uszu dla dzieci lub dla niemowląt to jeden z produktów, o których warto pamiętać kompletując wyprawkę. Dzięki wyprofilowanej bawełnianej główce sztyft idealnie nadaje się do pielęgnacji uszu i nosa. Delikatny i bezpieczny w użyciu już od pierwszych dni życia dziecka.

Do czego służą patyczki higieniczne dla dzieci?

Higiena dziecka jest ważną częścią opieki. Niektóre części ciała, takie jak małżowina uszna, nos i fałdy skóry, mogą być trudne do oczyszczenia, dlatego zaleca się używanie w tym celu patyczków higienicznych. Patyczki do uszu dla dzieci mają inny kształt główki niż zwykłe patyczki. Zawierają ogranicznik, dzięki czemu patyczek jest bezpieczny w użyciu. Końcówka główki jest cienka, a reszta szersza, aby patyczek nie wszedł zbyt głęboko. Niemniej jednak mogą być one również używane do wielu innych czynności, takich jak: pielęgnacja pępka i osuszanie punktowe. Patyczki przydają się również do dezynfekcji skóry i nakładania maści. Uszy niemowlaka należy czyścić regularnie, mniej więcej dwa razy w tygodniu, aby uchronić dziecko przed rozwojem infekcji skórnych wywołanych przez drobnoustroje gromadzące się w woskowinie. Codzienne czyszczenie uszu nie jest zalecane, ponieważ zwiększa produkcję woskowiny i prowadzi do wysuszenia skóry. Patyczek służy wyłącznie do czyszczenia jamy małżowiny usznej. W żadnym wypadku nie należy go wkładać do kanału słuchowego. Aby delikatnie wyczyścić zewnętrzną część uszu, użyj wilgotnego bawełnianego wacika, aby usunąć widoczną woskowinę. Uszy można również czyścić palcem lub małą myjką zamoczoną w wodzie z mydłem. Jeśli woda dostanie się do uszu dziecka podczas kąpieli, nie martw się, ponieważ błona bębenkowa chroni strukturę ucha. Na koniec osusz uszy dziecka. Można to zrobić suchym wacikiem lub rogiem ręcznika.

patyczki do uszu dla dzieci

Patyczki do uszu dla dzieci – jakie wybrać?

Istnieją różne rodzaje patyczków do uszu, które są przyjazne dla środowiska, a są to:

  • wegańskie patyczki do uszu
  • patyczki do uszu bambusowe
  • patyczki do uszu papierowe.

Patyczki dla niemowląt mają nieco większą główkę, najlepiej rozszerzony patyczek i zwężający się ku szpicowi. Poza tym trzeba być bardzo delikatnym w czyszczeniu ucha niemowlaka. W tym przypadku najlepszym wyborem są bambusowe patyczki. Są elastyczne i mają miękką powierzchnię. Z kolei patyczki do uszu dla dzieci powinny być wykonane z bawełny organicznej, czyli takiej, która nie podrażnia skóry. Należy się upewnić, że wybrany przez nas produkt posiada odpowiedni certyfikat, który to potwierdza. Dzięki temu można mieć pewność, że sztyft nie podrażni skóry ani nie zaszkodzi maluchom. Upewnij się, że wybrany produkt jest solidnie wykonany. Patyczek zbyt oddzielony od wacika może zapchać ucho lub pozostać np. w kremie, przez co jest mniej higieniczny i skuteczny. Przy wyborze patyczków do uszu dla dzieci warto zwróć uwagę na materiał i kształt końcówki. Odpowiedni patyczek jest wygodny, delikatny i bezpieczny w użyciu. Patyczki często są zapakowane w praktyczne pudełeczko i nie zajmują dużo miejsca.