Glinki kosmetyczne. Rodzaje i zastosowanie

Glinki są bardzo popularnymi produktami do pielęgnacji naszego ciała. Ten naturalny kosmetyk jest sproszkowanym minerałem. Posiadają wiele cennych mikro i makroelementów w formie przyswajalnym dla naszego organizmu m.in. magnez, żelazo, krzem, wapno i wiele innych. Jest wiele rodzajów glinek – dzielimy je według koloru (np. czerwona, zielona, biała) i według nazwy minerału, który jest w składzie (np. Kaolin, Illite czy Montmorillonit)

Na rynku można znaleźć wiele odmian glinek, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie

Rodzaje glinek

  • Glinka Zielona

Swój zielony kolor zawdzięcza obecności w składzie żelaza dwuwartościowego. Jest glinką o najintensywniejszym działaniu, dlatego nie jest wskazana dla osób o cerze suchej i wrażliwej. Idealnie oczyszcza pory i reguluje wydzielanie się sebum. Ma właściwości odtłuszczające, oczyszczające i dezynfekcyjne. Glinkę zieloną powinny wypróbować osoby o skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej.

  • Glinka Czerwona

Glinki kosmetyczne czerwone swój kolor zawdzięczają obecności żelaza. Ma bardzo podobne właściwości, jak glinka zielona, tylko jest o wiele bardziej łagodniejsza. Poza tym uszczelnia i zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych. Dzięki tym właściwościom nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym.

  • Glinka biała

Glinka biała jest najdelikatniejszą i najczęściej używaną odmianą. Zalecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej i suchej. Zwana jest również glinką porcelanową lub chińską.

Działa łagodząco, poprawia koloryt skóry.

Zastosowanie

Glinki mają wszechstronne zastosowanie w kosmetykach. Popularne są maseczki na ich bazie. Aby je wykonać wystarczy wymieszać glinkę z wodą lub hydrolatem do uzyskania konsystencji śmietany. Uzyskaną masę należy położyć na ciała na około 15 min. Warto pamiętać, że maseczki nie powinny wysychać, bo mogą podrażnić skórę.

Glinki służą również do przygotowywania  kąpieli regeneracyjnych. Dodawane są do mydeł, żeli, kremów. Ponadto stosowane są jako naturalny barwnik w kosmetykach naturalnych. Glinka biała dodawana jest jako dodatek do pudrów i zasypek nawet dla niemowląt.

Niewielki ich koszt pozwala każdemu cieszyć się efektami w zaciszu domowej łazienki.