Wskazania do badania USG piersi oraz mammografii

kobieta biustRak piersi w dzisiejszych czasach dotyka niestety coraz większą liczbę kobiet, a wpływ na taki właśnie stan rzeczy ma przede wszystkim brak profilaktyki co dla zdrowia ma bardzo duże znaczenie. Obecnie w celu wykrycia niepokojących zmian korzysta się z badania USG piersi oraz mammografii, jednak nie każde z tych badań może być przeprowadzone u każdej kobiety. Jakie są zatem wskazania do tych badań?

Badanie USG piersi

W Białymstoku USG piersi to wykonywane jest najczęściej u młodych dziewczyn, w przypadku których profilaktyka jest niezwykle ważna. Pierwsze badanie powinno być przeprowadzone w wieku 20 lat, natomiast kolejne co 2 lata aż do osiągnięcia 30 roku życia. Później należy każdego roku wybierać się na takie badanie, jeśli oczywiście zdrowie jest najważniejsze dla danej kobiety.

Badanie mammograficzne piersi

Mammografia to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, dlatego też nie jest wskazana dla młodych dziewczyn. Badanie to wskazane jest dla kobiet po 35-40 roku życia, ponieważ mają one większą ilość tkanki tłuszczowej, dzięki czemu wszelkie niepokojące zmiany są dużo lepiej widoczne. Takie badanie powinno być wykonywane regularnie w celach profilaktycznych, gdyż jedynie w taki sposób można na bieżąco obserwować zmiany.